OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W STANOMINIE

Akcje

ŚW. FLORIAN
– PATRON STRAŻAKÓW

Święty Florian (Florian von Lorch) - (250 - 304) święty Kościoła katolickiego.  Urodził się w Enns     w 250 r. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan.  W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego Dioklecjana (284-305).
W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci.  4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (ówcześnie Anizy), na terenie dzisiejszej Austrii.  Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria.  Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników laterańskich wg. reguły św. Augustyna.
W roku 1184 Idzi, biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa.  W dzielnicy Krakowa Kleparz, znajduje się kościół pw. św. Floriana, fundacji biskupa krakowskiego Gedki, gdzie według legendy zatrzymały się konie wiozące relikwie świętego na Wawel.  Konie tak długo nie chciały się ruszyć z miejsca, aż zadecydowano o wybudowaniu świątyni. Św. Florian jest opiekunem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy.
 W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju rzymskiego oficera, z naczyniem z wodą do gaszenia ognia, lub wprost gaszącego pożar

Taki napis, a także figurę świętego  umieszczali na swych  kamienicach mieszkańcy dawnego  Krakowa:

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem
 od ognia nie  chłonie!

Modlili się:

Św. Florianie broń nas i strzeż od ognia  nieszczęsnego i piekielnego, rozpal ogień miłości i dobroci przez Chrystusa Pana Naszego. Amen

Wszechmogący, wieczny Boże, za wstawiennictwem świętego  Floriana, męczennika, daj nam stłumić płomienie naszych   namiętności i zachowaj nas od pożarów.